Skoči do osrednje vsebine
Rezervacija

Rezerviraj počitnice

Srečanje mladih muzealcev, muzejski odmevi ter odprtje gostujoče razstave »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza

V nedeljo, 20. marca, Muzej Velenje vabi na Velenjski grad na srečanje mladih muzealcev z naslovom »Gregorjevo«. V ponedeljek, 21.  marca, bodo velenjski muzealci objavili marčevski muzejski podkast. V torek, 22. marca, vabi Muzej Velenje na odprtje gostujoče razstave »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

V nedeljo, 20. marca, velenjski muzealci ob 10. uri pripravljajo druženje za otroke na Velenjskem gradu. Na tokratnem nedeljskem srečanju bodo mladi muzealci spoznavali gregorjevo, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja. Otroci bodo izvedeli kaj več o šegi, ki ima korenine v času pred krščanstvom in pri ljudeh predstavlja prihod pomladi. Po ljudskem izročilu se na ta dan »ptički ženijo«, zato je praznik povezan tudi z zaljubljenci. Srečanje je brezplačno.

V torek, 22. marca, ob 18. uri, Muzej Velenje vabi na odprtje razstave Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor z naslovom »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: Slovenske žrtve Auschwitza. Razstavo je zasnoval direktor centra Boris Hajdinjak, sodelavci Muzeja Velenje pa so jo dopolnili z nekaterimi usodami prebivalcev Šaleške doline, ki so bili internirani v zloglasnem taborišču smrti Auschwitz. Zbrane bodo nagovorili direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak, predsednica borcev za vrednote NOB Velenje Andreja Katič in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, ki bo razstavo tudi odprl. V kulturnem programu bo nastopila dijakinja Umetniške gimnazije Velenje Maja Otič (violina).

Razstava pripoveduje o ljudeh iz Slovenije, ki so jih odpeljali v omenjeno nemško koncentracijsko taborišče na Poljskem. Od 2300 deportiranih ljudi se jih je iz taborišča Auschwitz vrnilo približno 1000, preostalih 1300 je v Auschwitzu umrlo. Po podatkih je bilo 64 taboriščnikov Auschwitza iz območja današnjih občin Šoštanj in Velenje, iz območja današnje občine Šmartno ob Paki pa 24 ljudi.

V Muzeju Velenje se zavedajo pomembnosti sporočila tematike razstave tudi za mladino, zato so ob razstavi pripravili tudi spremljevalni pedagoški program. V okviru programa bodo za osnovnošolske in srednješolske skupine pripravili vodene oglede razstave ter predavanja, na katerih bosta mlade nagovorila avtor razstave Boris Hajdinjak ter kustos muzeja Vinko Mihelak, ki bo predstavil izsledke raziskovanja lokalnega gradiva.

Razstavi »Tu se je smrt utrudila do smrti …«: slovenske žrtve Auschwitza v Muzeju Velenje posvečajo tudi marčevski muzejski podkast. Tako bodo v ponedeljek, 21. marca, ob 10. uri objavili muzejske odmeve, v katerih bo gostoval direktor Sinagoge Maribor, Boris Hajdinjak. Izredno zanimivemu pogovoru z avtorjem razstave bodo poslušalci lahko prisluhnili dvakrat – drugi del pogovora bo objavljen v mesecu aprilu.

Prijazno povabljeni v Muzej Velenje!

Ostale novice

Prikaži vse novice

#VisitSaleska