Ob koncu leta se oziramo na aktivnosti in dosežke, ki so zaznamovali minule mesece. Leto 2024 si bomo na Zavodu za turizem Šaleške doline zapomnili po dinamiki rasti, trajnostnem razvoju turizma in mednarodnih dosežkih, ki so Šaleško dolino postavili na zemljevid prepoznavnih trajnostnih destinacij v Sloveniji. Dvignili smo kakovost prireditev in druge turistične ponudbe. Največja infrastrukturna pridobitev je nova kolesarska pot Štrekna, ki je Velenje povezala s Koroško. Zabeležili smo več prihodov in nočitev. Prejeli smo zlato medaljo Entente Florale 2024 s posebnim priznanjem za prizadevanja na področju turizma in prostega časa. Še ves december pa bomo s programom Čarobna Cankarjeva ulica negovali praznični utrip središča Velenja.
Povzetek najpomembnejših aktivnosti in dosežkov predstavljamo v nadaljevanju sporočila za javnost. Hvaležni vam bomo, če boste učinke naših prizadevanj delili z drugimi. Spremljajte nas na spletni strani visitsaleska.si in na družbenih omrežjih @visitsaleska.
Osrednje poslanstvo zavoda je zagotoviti kakovostno in celovito turistično ponudbo ter spodbujati razvoj trajnostnega turizma v regiji, ki spoštuje naravo, lokalno skupnost in prihodnje generacije. Pri tem sledimo strategiji razvoja slovenskega turizma, ki v ospredje postavljala zmerno in trajnostno rast ter odgovorni turizem z geslom “nekaj več in mnogo bolje”. V skladu z lokalno strategijo razvoja in trženja turizma pa uresničujemo vizijo, da Šaleška dolina do leta 2027 postane družinam najbolj prijazna destinacija v Sloveniji. Razvijamo edinstvene prireditve za družine, krepimo zadovoljstvo lokalnega prebivalstva, pridobivamo mednarodna priznanja in nagrade ter ohranjamo trajnostne naravnanosti destinacije z izboljšanjem infrastrukture in ustvarjanjem priložnosti za sodelovanje z lokalnimi in mednarodnimi partnerji. Letos smo oblikovali smernice za družinam prijazne namestitve in izdelali brošuro za ponudnike. Posvetili smo se razvoju destinacijske znamke in celostne grafične podobe. V prihodnjem letu pa bomo vzpostavili gastronomsko piramido.
Med največjimi pridobitvami leta 2024 je nova kolesarska povezava med Velenjem in Koroško, ki dopolnjuje eno najlepših kolesarskih poti v Sloveniji. Štrekna je speljana po opuščeni trasi železniške proge med Velenjem in Dravogradom. S 35 kilometri asfaltirane poti je idealna za družinsko kolesarjenje in privablja številne turiste, ki iščejo aktivne in trajnostne počitnice.
Širjenje ponudbe doživetij s kakovostnimi prireditvami
Pri izpolnjevanju poslanstva zavoda v skladu z nacionalno in lokalno strategijo razvoja turizma sta ključna elementa sodelovanje in povezovanje. Zato smo tudi v letu 2024 sodelovali z lokalnimi ponudniki, občinami, društvi in kulturnimi ustanovami ter skupaj organizirali številne manjše dogodke, ki so prispevali k bogatemu turističnemu utripu regije. Med ključnimi projekti leta izpostavljamo sistematično promocijo destinacije s poudarkom na digitalni kampanji, projekt SMARTA III za razvoj trajnostnega turizma na podeželju in projekt Slovenia Green, pri katerem se v sodelovanju z Mestno občino Velenje osredotočamo na celovit trajnostni razvoj turizma.
Med dogodki z izobraževalnimi vsebinami za ponudnike in partnerje izpostavljamo obnovitveno izobraževanje za lokalne turistične vodnike, Forum šaleškega turizma (maj) in Dan šaleškega turizma (november), ki so pripomogli k dvigu strokovnosti v turističnem sektorju. Skupaj s partnerji smo izvedli številne druge dogodke, ki so obogatili turistično ponudbo in pritegnili obiskovalce od blizu in daleč. Promenada okusov, izvedena junija in septembra, je s svojo gastronomsko ponudbo in konceptom zero waste privabila odgovorne obiskovalce, ki so uživali v kulinaričnih dobrotah. Skok v poletje na Velenjski plaži smo zasnovali kot družinski dan s poudarkom na dejavnostih za otroke in družine. Poletni smo v sodelovanju s ponudniki izvedli serijo dogodkov Nedelja, dan za družino. Avgusta smo v sodelovanju z lokalnim podjetjem Šili testenine pripravili zgodbo navito na vilice – Dolgo mizo. Sodelovali smo tudi pri oživljanju mestnega središča z dogodki na Cankarjevi ulici. Serija dogodkov Vstopimo skupaj v svet … je obiskovalcem omogočila, da odkrijejo svet umetnosti, kulture in kulinarike. Z dogodki kot sta Martinovanje in Miklavževanje ohranjamo slovensko tradicijo in dediščino.
Kot upravitelj pomembnih turističnih točk destinacije – Velenjska plaža, Vista – park z razgledom in Vila Bianca – pa smo tržili prostore za izvedbo prireditev in nudil podporo drugim organizatorjem, ki so bogatili lokalno turistično ponudbo s programom edinstvenih glasbenih in drugih doživetij.
Nadgradnja ponudbe Velenjske plaže
V vročih dneh in dolgih poletnih večerih je Velenjsko jezero postalo priljubljeno zbirališče, kjer so obiskovalci uživali v odlični ponudbi in številnih vodnih doživetjih. Na Velenjski plaži smo letos zabeležili 120 tisoč obiskovalcev, med njimi 30 tisoč uporabnikov prenovljenega vodnega parka. Letos smo namreč ob podpori Mestne občine Velenje znatno razširili vodni park in dodali nove napihljive igralne površine, obogatili plažo z novimi ležalniki in senčniki ter poskrbeli za udobje družin z otroki z dodatkom pergol za prijetno senco. V sodelovanju z gostinci in drugimi deležniki smo nedelje popestrili s programi za družine in med drugim izvajali animacije in delavnice za otroke. Dokaz kakovosti infrastrukture in ponudbe Velenjske plaže je njeno že sedmo zaporedno imenovanje za najboljše naravno kopališče v Sloveniji.
Rast nočitev, prihodov in dosega digitalne promocije
Na področju promocije in trženja smo se usmerili v promocijo celotne destinacije, vključno s turističnimi paketi, izleti in 5-zvezdničnimi doživetji. Aktivno smo sodelovali z mediji in izvajali PR kampanje za večjo prepoznavnost regije. Destinacijo smo predstavili na številnih pomembnih turističnih sejmih v Sloveniji in tujini. Izvedli smo digitalno promocijsko kampanjo Šaleške doline kot zelene, varne in doživetij polne destinacije za avstrijski, srbski, italijanski in nizozemski trg. Baza naših sledilcev na družbenih omrežjih je v letu 2024 presegla 50.400 uporabnikov. Z objavami smo dosegli skoraj štiri milijone uporabnikov. Naša spletna stran www.visitsaleska.si je zabeležila več kot 80.800 uporabnikov in več kot 200.300 ogledov.
Do konca septembra leta 2024 smo samo v Velenju po podatkih SURS-a zabeležili 32.078 nočitev (4,7 % več kot v celotnem letu 2023) in 13.428 prihodov (13 % več v primerjavi z letom 2023), med njimi 7.254 domačih in 9.174 tujih gostov. V Šoštanju smo zabeležili 49.464 nočitev (6 % več kot prejšnje leto) in 16.182 prihodov. Na destinaciji Šaleška dolina je število nočitev narastlo za 8 % (81.542 nočitev) in število prihodov za 5 % (29.610 prihodov).
Prireditve na Visti – parku z razgledom je obiskalo 44.000 ljudi. Število obiskovalcev v turistično informacijskih centrih (TIC) je preseglo 10.446, medtem ko smo v Vili Bianca na dogodkih gostili 3.807 obiskovalcev, še 1.765 pa na vodenih doživetjih.
Nove nagrade in priznanja
Šaleška dolina je še vedno edina slovenska destinacija s tremi turističnimi produkti s prestižnim znakom kakovosti Slovenia Unique Experience. Prejeli smo nova priznanja in nagrade, ki potrjujejo kakovost in inovativnost lokalne turistične ponudbe. Mestna občina Velenje je prejemnica zlate medalje Entente Florale 2024 za urejenost mesta in kakovost življenja, skupaj s posebnim priznanjem za prizadevanja na področju turizma in prostega časa. Velenjska plaža je prejela 7. naziv za najboljše naravno kopališče v Sloveniji. Naš 5-zvezdični produkt Podzemna pustolovščina v Hudi luknji je prejel nagrado Hidden Gems of Slovenia 2024, ki jo podeljuje Radio SI. Prav tako 5-zvezdični produkt Skrivnosti potopljenih vasi je na seznamu Green Destinations Top 100 Stories in uvrščen med top 6 trajnostnih zgodb na svetu, z nominacijo za European Cultural Tourism Awards 2024 pa je tekmoval za najboljšo kulturno turistično zgodbo v Evropi. Velenje je bilo med finalisti za BEST OF AWARDS (The Slovenia) v kategoriji Najbolj priljubljene destinacije “Skriti dragulj”. V okviru projekta Moja dežela, lepa in gostoljubna je bilo nominirano v dveh kategorijah: Prepoznani turistični kraji in Zgodovinska jedra (Staro Velenje). Lokalni ponudnik Čebelarstvo Čanč, partner v projektu Čarobnost podeželja, pa je prejel zlato medaljo za penečo medico in srebrno medaljo za kostanjev med na sejmu AGRA.
Čarobna Cankarjeva ulica
Decembra je Cankarjeva ulica v središču Velenja zaživela v prazničnem vrvežu. Vse do novega leta bo privabljala z gostinsko ponudbo in spremljevalnim programom. V zimskih dneh in večerih nas grejejo topli napitki in slastni prigrizki. Zavod za turizem Šaleške doline pa je v sodelovanju z lokalnimi kulturno-umetniškimi ustvarjalci pripravil niz uličnih nastopov, ki bogatijo praznične dni z glasbo in prijetnim vzdušjem.
Vaša podpora nam veliko pomeni. S širjenjem glasu o naših prizadevanjih za obiskovalcem in domačinom prijazno Šaleško dolino nam pomagate razvijati potenciale naše turistične destinacije. Hvala vam!
Vabljeni v našo družbo. Skupaj nam bo lepše!
Osrednja tema letošnjih Dnevov slovenskega turizma pod sloganom ‘Turizem z načrtom je bila za gostoljubno in trajnostno prihodnost’. Vsi skupaj, od lokalnih skupnosti do strokovnjakov in turističnih delavcev, gradimo vizijo odpornosti in trajnostnega razvoja, ki bo Slovenijo vodila skozi izzive sodobnega turizma. Tako bomo ustvarili okolje, ki je gostoljubno za obiskovalce, a hkrati v ponos domačinom in prijazno do narave.
Dobrodošli v Šaleški dolini.