TURISTIČNA ZVEZA SLOVENIJE PODELILA ZLATE, SREBRNE, BRONASTE IN ZELENE ZNAKE GOSTOLJUBNOSTI
(Sporočilo za javnost)
Turistična zveza Slovenije je na Dnevih slovenskega turizma v Laškem razglasila zmagovalcem natečaja Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024, nagradila je mlade upe turizma in podelila priznanja najzaslužnejšim turističnim prostovoljcem. Častna pokroviteljica dogodka je bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.
Turistična zveza Slovenije je nadgradila tradicionalni natečaj »Moja dežela – lepa in gostoljubna«, s katerim že več kot tri desetletja širi turistično prepoznavnost slovenskih krajev. Vseslovenski izbor se po novem imenuje Moja dežela – znak gostoljubnosti, s katerim smo se vrnili k koreninam slovenskega turizma.
»Slovenija, moja dežela« je bil slogan velike oglaševalske akcije, s katero smo v 80-ih letih prejšnjega stoletja postavljali temelje turizma. V kampanji, ki letos praznuje 40. obletnico, je šlo v osnovi za kultiviranje gostoljubnosti, pravzaprav za učenje Slovencev in Slovenk, kako biti prijazen do domačih in tujih obiskovalcev, kar je tudi rdeča nit prenovljenega izbora Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024.
V njej smo izbirali najbolj gostoljubne in turistično najbolj privlačne slovenske kraje, ki smo jim v Laškem podelili zlate, srebrne in bronaste znake gostoljubnosti po oceni strokovne komisije. Podelili smo tudi zelene znake gostoljubnosti, ki so jih prejeli tisti kraji iz vseh 9. kategorij, ki so na spletnem glasovanju prejeli največ glasov.
»V preteklih letih smo na srečo ugotovili, da so slovenski kraji vsi po vrsti bolj kot urejeni, zato smo se letos še bolj osredotočili na turistično ponudbo in gostoljubnost. V Sloveniji izstopamo po dveh zelo pomembnih vrednotah: 5* naravi in 5* ljudeh. Pri petzvezdični naravi stremimo k temu, da bi iz trajnostne in zelene destinacije postali zdravilna destinacija, pri petzvezdičnih ljudeh pa smo iskali pristno slovensko gostoljubnost. Naša glavna ugotovitev je, da je slovenska gostoljubnost pestra, tako kot je pestra naša dežela z vso kulturo in raznolikostjo,« je prenovljeni izbor pospremil Dominik S. Černjak, predsednik Turistične zveze Slovenije.
Turistična zveza Slovenije, ki bo prihodnje leto praznovala 120-let delovanja, je na slavnostni prireditvi premierno podelila tudi priznanja Mladi upi turizma. Prejele so jih najboljše ekipe in posamezniki in mladinskih projektov TZS.
“Na tem mestu se zahvaljujem Turistični zvezi Slovenije, ki se zaveda pomena vključenosti mladih v turizem in s številnimi odličnimi projekti in pobudami gradi zdravo osnovo za prihodnje akterje slovenskega turizma,” je poudarila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Turistični zvezi Slovenije se je zahvalila za nocojšnjo prireditev, “eno najpomembnejših srečanj slovenskega turizma, turističnih društev, številnih prostovoljcev v turizmu in lokalnih skupnosti. Vi ste ključni za uspešno sliko slovenskega turizma – in kot kažejo statistike, svoje delo opravljate več kot odlično,” je poudarila.
V projektu Turizmu pomaga lastna glava je nagrado prejela ekipa Osnovne šole Venclja Perka Domžale. V projektu Več znanja za več turizma je slavila ekipa Šolskega centra Velenje, Višja strokovna šola in šola za storitvene dejavnosti. Priznanja sta prejela tudi mlada turistična vodnika Gorazd Kranjčec iz Srednje šole za gastronomijo in turizem Ljubljana in Dora Egghart iz Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor, Zlato kuhalnico pa ekipa iz OŠ Bistrica ob Sotli.
Na Dnevih slovenskega turizma je Turistična zveza Slovenije gostila tudi srečanje slovenskih turističnih društev in zvez in podelila kar 52 priznanj najzaslužnejšim turističnim prostovoljkam in prostovoljcem. Prostovoljna turistična društva so unikum slovenskega turizma in kot taka velika vrednota. V lokalnih skupnostih, v katerih delujejo turistični prostovoljci, praviloma nimajo odklonilnega odnosa do turizma.
NAGRAJENCI PO OCENI STROKOVNE KOMISIJE / ZLATI, SREBRNI IN BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
- NAJ TURISTIČNI KRAJI
RADOVLJICA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
LJUBLJANA /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
PODČETRTEK /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - PREPOZNAVNI TURISTIČNI KRAJI
CELJE / ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
VELENJE /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
SLOVENJ GRADEC /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - VZHAJAJOČI TURISTIČNI KRAJI
RIBNICA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
ŠMARJE PRI JELŠAH /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - SKRITI TURISTIČNI KRAJI
DOBROVNIK /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
TRBOVLJE /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
ČRNA NA KOROŠKEM /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - IZLETNIŠKE TOČKE
ROGLA – PARK MAŠINŽAGA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
PARK VOJAŠKE ZGODOVINE PIVKA /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
MALEČNIK / BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - ZGODOVINSKA JEDRA
KOPER – mestno jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
STARA FUŽINA – vaško jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
STARO VELENJE – trško jedro /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
STANJEVCI – posebno priznanja /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
VIPAVSKI KRIŽ – posebno priznanje /ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - KAMPI
KAMP ŠOBEC /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
KAMP DANICA BOHINJ /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
KAMP PLANA /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - GLAMPINGI
GLAMPING WINE PARADISE – MAREZIGE /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
GOZDNA VASICA THEODOSIUS /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
SLOVENIA ECO RESORT / BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI - TEMATSKE POTI
POT KULTURNE DEDIŠČINE ŽIROVNICA /ZLATI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
POT SREČNO /SREBRNI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
VELIKANI ISTRE /BRONASTI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
NAGRAJENCI PO SPLETNEM GLASOVANJU / ZELENI ZNAK GOSTOLJUBNOSTI
- NAJ TURISTIČNI KRAJI: PODČETRTEK
- PREPOZNAVNI TURISTIČNI KRAJI: ŠTANJEL
- VZHAJAJOČI TURISTIČNI KRAJI: SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI
- SKRITI TURISTIČNI KRAJI: ČRNA NA KOROŠKEM
- IZLETNIŠKE TOČKE: BOTANIČNI VRT SEŽANA
- ZGODOVINSKA JEDRA: KOPER – TITOV TRG
- KAMPI: KAMP MENINA
- GLAMPINGI: CHATEAU RAMŠAK LUXURY GLAMPING RESORT
- TEMATSKE POTI: POT NA MAH
Vir: Turistična zveza Slovenije