Skoči do osrednje vsebine
Rezervacija

Rezerviraj počitnice

Kultura in zgodovinska mesta Slovenije v ospredju predstavitve na sejmu Alpe-Adria 2024

Gospodarsko razstavišče bo med 31. januarjem in 3. februarjem prizorišče 34. osrednjega turističnega sejma Alpe-Adria. Na razstavnem prostoru I feel Slovenia se pod okriljem Slovenske turistične organizacije letos predstavlja vseh 21 mest Združenja zgodovinskih mest Slovenije s poudarkom na bogati dediščini in raznoliki kulturni ponudbi mest. Ne spreglejte bogatega spremljevalnega programa.

Kultura in zgodovinska mesta Slovenije v ospredju predstavitve na sejmu Alpe-Adria 2024

34. sejem turizma Alpe-Adria, ki letos poteka od 31. januarja do 3. februarja na Gospodarskem razstavišču, je osrednje srečanje za vse turistične navdušence, ki želijo odkriti nove destinacije in doživetja.

Na sejmu se bo predstavljalo več kot 350 turističnih ponudnikov iz 13 držav, poleg Slovenije še iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Nemčije, Francije, Švedske, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Srbije, Nepala in Tajske. Obiskovalci bodo lahko odkrivali različne destinacije, ki ponujajo doživetja, od aktivnega preživljanja počitnic do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Na sejmu bodo sodelovali tudi ponudniki kamping opreme, rabljenih in luksuznih avtodomov, e-koles, električnih skuterjev idr. Svojo ponudbo bodo predstavili številni akterji v turizmu.

Turistična zveza Slovenije bo pripeljala prek 140 lokalnih skupnosti in društev. Kot vsako leto na sejmu že tradicionalno sodelujejo tudi Turizem Ljubljana, Planinska zveza Slovenije, Združenje turističnih vodnikov Slovenije ter številni drugi.

Dogajanje v razstavnih dvoranah spremlja pester program s predavanji, predstavitvami in novinarskimi konferencami z aktualnimi vsebinami na področju turizma. Poseben poudarek namenjamo digitalizaciji in uvajanju novih tehnologij na področje turizma.

Sejem bo v sredo, 31. januarja ob 13.  uri, slavnostno otvoril Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport. V sklopu otvoritvenega dogodka bo podeljena nagrada JakobNagrado Jakob za leto 2024 in naziv Ambasador inovativnih turističnih prireditev je po izboru komisije prejel projekt Praznik idrijskih žlikrofov, Zavoda ID20 – Zavoda za inovacije v dediščini.


RAZSTAVNI PROSTOR I FEEL SLOVENIA POD OKRILJEM SLOVENSKE TURISTIČNE ORGANIZACIJE

Na razstavnem prostoru I feel Slovenia se bo v Marmorni dvorani na 120 m2 pod okriljem Slovenske turistične organizacije predstavilo vseh 21 mest Združenja zgodovinskih mest Slovenije s poudarkom na bogati dediščini in raznoliki kulturni ponudbi mest: BrežiceCeljeČrnomeljIdrijaJeseniceKamnikKoperKostanjevica na KrkiKranjMetlikaNovo mestoPiranPtujRadovljicaRavne na KoroškemSlovenj GradecSlovenske KonjiceŠentjurŠkofja LokaTržič in Žužemberk.

NEKOČ IN NEKJE

Od Celjskih grofov do posavskih puntarjev in novomeške katrce

Iz Celja na sejem pripotuje vitez Parsifal Gobčni, ki pozna vse spletke Celjskih grofov, najvplivnejše vladarske dinastije vseh časov na Slovenskem. Srednjeveško družbeno ureditev je izzvalo protestantsko gibanje. Eno od slovenskih žarišč reformacije je bilo v Posavju. Na animacijski delavnici Posavskega muzeja Brežice je v soju luči posavski puntar, ki vabi na ogled prenovljene razstave. Od velikega vseslovenskega kmečkega upora je minilo že več kot 500 let, v Novem mestu pa praznujejo 50 let znamenite novomeške katrce z razstavo v Dolenjskem muzeju. Še sodobneje kot z avtomobili, se lahko v preteklost zapeljete z VR očali, ki ponujajo vpogled v Žičko kartuzijo Slovenskih Konjic.

OD VČERAJ ZA ZMERAJ

Pravljice, pesniki in fotografi: od Kranja do Kamnika, od Celja do Črnomlja

Kamniški poletni festival Kamfest, ki združuje vse od sodobne glasbe do cirkusa, bo razgrel občinstvo z Duetom Vroča župa pripovedovalca Roka Kosca in glasbenika Gorana Završnika. S tem pravljičnega in zgodovinskega rokenrola ne bo konec. Duh romantike 19. stoletja prinaša Prešernov in prešerni Kranj. Ne le muza in Pesnik, tudi Janez Puhar bo tam s svojo camero obscuro, ki je poskrbela za revolucijo v zgodovini fotografije. Puhar jo je zaznamoval kot izumitelj fotografije na steklo in s tem nevede postal še avtor prvega foto selfija vseh časov. Mojster evropske fotografije je tudi Josip Pelikan, ki je več kot pol stoletja dokumentiral zgodovino Celja in Celjanov. Iz Muzeja novejše zgodovine Celje boste odšli s svojim portretom iz začetka 20. stoletja. Iz Črnomlja priletita v Ljubljano Ciciban in čebela Otona Župančiča.

Od belokranjskih plesalcev do škofjeloških rokodelcev in idrijskih čipkaric

Idrijski rudnik živega srebra je neprekinjeno deloval več kot pol tisočletja, zato iz Idrije tradicionalno prihaja predstavitev UNESCO dediščine živega srebra in klekljane idrijske čipke. Obrti z zavidljivo tradicijo bodo predstavili tudi mojstri rokodelci iz Škofje Loke, Tržiča in Kamnika. Jubilejnih 60 let Jurjevanja v Beli krajini kot najstarejšega slovenskega folklornega festivala bo z nastopom proslavila folklorna skupina iz Črnomlja, Folklorna skupina Kamnik pa bo predstavila Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine. Pri kateremkoli zgodovinskem mestu že boste, težko bo preslišali glasne zvonce ptujskih kurentov, ki so svojimi obhodi na Unescovem seznamu nesnovne dediščine.

SODOBNO IN USTVARJALNO

Kreativne delavnice od Çentra sodobne umetnosti Celje do Dolenjskega muzeja in galerije Kostanjevice na Krki

Nastopi znanega opernega pevca Žiga Laknerja, ki osvaja mednarodne lovorike in odre, so neobičajna spremljava sodobni likovni ustvarjalnosti. Center sodobnih umetnosti Celje celjske zgodovinske like posodablja na delavnicah ilustracije, ki jih vodi Nea Likar. Kostanjevica na Krki priporoča enostavne grafične tehnike monotipije. Preverite, če vam lahko pomaga tudi pri krašenju drsank iz Metlike ali izdelavi miniaturnih situl, arheološkega zaklada Novega mesta.

Okusi od morja do sredogorja: od Jesenic do Kopra, od Slovenj Gradca do Bele krajine

Sladkosnedi ste vabljeni na sladko ustvarjalno delavnico, kjer srečo prinaša krškopoljski prašiček Tonček iz Brežic. Ne zamudite degustacije idrijskih žlikrofov, belokranjske pogače, krofov Ptujskih pekarn, izdelkov iz Zeliščnega raja slovenske Istre in rženega kruha iz Slovenj Gradca. Ljubitelji kave se morate ustaviti na delavski kavi iz Jesenic, kaj močnejšega pa lahko najdete pri Metliki, Ravnah na Koroškem in Slovenskih Konjicah. Sladka nagradna igra Radovljice vam lahko prinese vstopnice na Festival čokolade.

Obeta se pester program z animacijami vsak dan v osrednjem delu, ki jih pripravljajo mesta v sodelovanju s turističnimi ponudniki:

Termin: Sreda, 31.1. Četrtek, 1.2. Petek, 2.2. Sobota, 3.2.
10:00 – 11:00 Tržič Škofja Loka Novo mesto
11:00 – 12:00 Brežice Jesenice Tržič Ptuj
12:00 – 13:00 Celje Kranj Črnomelj Kamnik
13:00 – 14:00 Kamnik (+ Celje) Metlika/Sl. Konjice Kostanjevica Celje
14:00 – 15:00 Kranj Kostanjevica Šentjur Novo mesto
15:00 – 16:00 Sl. Konjice Celje Črnomelj Črnomelj
16:00 – 17:00 Idrija/Novo mesto Brežice Celje Koper
17:00 – 18:00 Metlika Sl. Konjice/Metlika Škofja Loka Tržič
18:00 – 19:00 Škofja Loka Tržič Kamnik

V soboto, 3. februarja med 11. in 13. uro pričakujemo tudi nastop znanega opernega pevca Žiga Laknerja.

Se vidimo v zgodovini in v prihodnosti, na mestnem oddihu 21 zgodovinskih jeder Slovenije na sejmu Alpe-Adria.


SPREMLJEVALNI PROGRAM

Celotna ponudba sejma bo privlačno začinjena z različnimi temami v bogatem spremljevalnem programu, obeta se več kot 50 dogodkov, še posebej pa izpostavljamo nekatere dogodke spremljevalnega programa:

četrtek 01.02.15:00 – 16:30, Urška 1: Predstavitev smernic v podporo trženju dvoletne tematike Umetnost in kultura

Več 

četrtek, 01.02 10:30 – 11:30, Urška 1: Odgovorno v gore: okrepljeno partnerstvo za izboljšanje varnosti v slovenskih gorah

Več


ODPIRALNI ČAS in VSTOPNINA
Sejem je odprt od srede, 31. januarja, do petka, 2. februarja, od 10.00 do 19.00 ure in v soboto 3. februarja do 10.00 do 18.00. Vsak obiskovalec ob nakupu vstopnice prejme Oddih, prilogo časopisa Dnevnik, ki je hkrati tudi sejemski katalog.

Redna vstopnica znaša 9, s popustom 7 evrov, na voljo pa je tudi družinska vstopnica (2 odrasli osebi in do 3 otroci) za 17 evrov.
Cenejše vstopnice, po ceni 7 evrov si obiskovalci lahko zagotovijo na spletni strani

Obiskovalci se lahko z vstopnico brezplačno zapeljejo z avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa.

Spletna stran sejma

VIR: STO

Ostale novice

Prikaži vse novice

#VisitSaleska