Skoči do osrednje vsebine
Rezervacija

Rezerviraj počitnice

Ali ste vedeli…TOPOLŠICA

Ali ste vedeli:

  • Ravno v Topolšici je bil ustanovljen prvi sanatorij za zdravljenje tuberkuloze v Sloveniji.
  • Med bolniki je bilo veliko otrok, zanje je dal dr. Vasa Savič, takratni direktor zdravilišča, urediti prostor v gozdu, kjer je ob lepem vremenu potekal pouk. Šola je dobila ime Gozdna šola.
  • Topolšica je svojo prvo uradno šolo pridobila že leta 1885.
  • Med obema vojnama se je v Topolšici zdravilo preko 10. 000 bolnikov iz vseh krajev Jugoslavije.
  • V juniju leta 1943 so se v Topolšici pojavili prvi partizani, med njimi tudi bolni in ranjeni.
  • Tedanji upravitelj šole je zanje v stari šoli uredil dobro skrita ležišča, kjer so jih morali zdraviti ilegalno.
  • Bolnica v Topolšici je bila neizčrpen vir vsakršnega sanitetnega materiala za partizanske ranjence in zbirališče hrane.
  • maj je že vrsto let krajevni praznik, saj se je takrat zgodila velika zgodovinska prelomnica za Slovenijo.
  • Topolšica je prav tako poznana po tem, da je tukaj 9. maja 1945 general Alexander Loehr podpisal kapitulacijo nemških enot jugovzhodne Evrope.

Vir: Termetopolšica.si, 2019.

Od kod izvira naziv Topolšica?

O samem izvoru imena sicer obstajata dve teoriji. Prva je, da naj bi kraj ime dobil po vrsti drevesa topolu, saj naj bi tukaj nekoč raslo veliko teh dreves. Bolj prepoznavna teorija pravi, da je za ime odgovorna topla voda, ki tu izvira, saj se potok, ki teče skozi kraj imenuje Toplica.

Kaj vse se skriva v kraju Topolšica:

  • Spominska soba

V stavbi v zdraviliškem parku v Topolšici je spominska soba posvečena podpisu delne nemške kapitulacije armadne skupine E in nemških sil za JV Evropo, ki jo je podpisal general Aleksander Löhr. Spominska soba je urejena tako, da si jo je možno ogledati 24 ur na dan, saj si le s pritiskom na gumb lahko ogledate kratek film o dogodkih maja leta 1945 v teh krajih, poleg tega pa je možno videti tudi rekonstrukcijo podpisa kapitulacije, ki je pomenila enega najpomembnejših dogodkov na naših tleh v času 2. svetovne vojne. Ena izmed posebnosti zbirke je tudi pištola generala Löhra, ki mu jo je nekaj dni po podpisu kapitulacije zaplenil Ivan Dolničar. Pištola je namreč sredi steklene kocke, kar naj bi simboliziralo ujetost orožja oziroma odpor proti njegovi nesmiselni uporabi. Spominsko sobo si lahko brezplačno ogledate vse dni v letu. Za Slovence se je s tem končala druga svetovna vojna.

  • Cerkev sv. Jakoba

Prvi podatki o cerkvi sv. Jakoba segajo v leto 1545. Prezbiterij je iz začetka 18. Leta 1631 je cerkev imela tri oltarje: sv. Jakoba, sv. Urbana ter sv. Filipa in Jakoba. Zidana je bila v gotskem slogu. Cerkvena poslikava je iz leta 1894, čez 30 let pa so slikanje od tal do oken obnovili. V tem času so prebarvali še zunanjo stran cerkve in stolp.

Vir: Kraji.eu, 2020.

  • Perišče

Perišče je bila manjša lesena zgradba. Streha je bila prekrita s slamo. V perišču je bilo 5 perivnikov. Na tleh so bile lesene mreže, da perice niso stale v vodi, ko so prale. Na desni strani je bil prostor za odlaganje košar. Perišče je bilo zaklenjeno, ključ pa je pripadal glavni perici. Lastnik perišča je bila bolnišnica Topolšica. Stavba je bila zgrajena zaradi množičnih potreb bolnice.

  • Zaferšnikova domačija

Je stara 300 let in ima bogato zgodovino. Prvi lastnik je bil gospod Gašper Kotnik. Poleg hiše je imel v lasti tudi 7 hektarov obdelovalnih površin. Dolgo let je bil župan tega okraja, imel je svojega tajnika, ki je bil tudi farni župnik. Hiša je imela 4 prostore: lovpo, kamro, kurnik in kuhinjo. Lovpa je predprostor, kamra ali velika hiša je bil prostor, kjer so spali večinoma vsi člani družine, kurnik pa je bila soba, kjer so spali poročeni pari. V hiši je živelo 10 ljudi. Leta 2002 so jo porušili zaradi novogradnje. Na njenem mestu danes stoji moderna, enodružinska hiša.

  • Kmetija Napotnik

Kmetija Napotnik se nahaja ob glavni cesti na poti do term. Na živinorejski kmetiji družine Napotnik se že več generacij vzrejajo krave mlekarice črno-bele in sivo-rjave pasme. V zadnjem desetletju pa se je kmetija uveljavila tudi kot sirarna. V trgovini ali na avtomatih lahko potrošniki izbirajo med kajmakom, skutami, jogurti, smetanami, siri, namazi z okusnimi dodatki začimb in zelišč in drugimi mlečnimi izdelki. Gašper Napotnik ponuja tudi degustacijo in svetovanje obiskovalcem. Gospod Napotnik pa bo ravno tako razkazal kmetijo, predstavil različne postopke predelave mleka in svetoval, kaj izbrati iz njihove ponudbe za čim večje zadovoljstvo.

Ostale novice

Prikaži vse novice

#VisitSaleska